Manş'ta Türk kadın takımları ilke imza attı

Paylaş


İlk kez tamamen kadın yüzücülerden oluşan iki Türk takımı, Manş Denizi’ni geçerek bir ilke imza attı!

Sadece kadınlardan oluşan 4 kişilik “4forBlue” ve 6 kişilik “Adana BB Çılgın Türkler Manş Kadın Takımı”, yüzmenin Everest'i olarak kabul edilen Manş’ı geçmeyi hedefliyordu. Çünkü genişliği 33 km olan suyu oldukça soğuk Manş'ı daha önce geçebilen bir kadın ekibi yoktu. İki takım, bu ünvanı alabilmek için cuma günü kıyasıya rekabete giriştiler.

Yarışı kazanan ekip Çılgın Türkler oldu. Takımda; Manş'ı daha önceden geçen ilk kadın yüzücümüz Nesrin Olgun Arslan ve milli yüzücümüz Beyza Kordan(16)’ın yanı sıra bir özürlü, bir doktor ve Manş Fatihi Erdaş Acet'in kızı Halime Acet yer aldı.

Hedef: Kadınların spordaki yeri ve önemine dikkat çekmek

Sporda hem ulusal hem de uluslararası arenadaki kadınların her yaşta, yerine ve önemine dikkat çekmek, yeni yetişen genç neslin spora daha fazla katılımını sağlayıp, herkese yüzmeyi sevdirmeyi amaçlayan “Çılgın Türkler Manş Kadın Takımı, antrenörleri Kamil Resa Alsaran'ın yönetiminde 16 saat 44 dakika ile birinci gelen taraf oldu. Antrenörsüz ve dört yüzücü ile Manş'a çıkma cesaretini gösteren  4forBlue, Dover Marinası'nda 40 dakika önce yarışa başladı. Çok hızlı sürati olan milli yüzücümüz Beyza Kordan inanılmaz bir süratle kulaç atarak bir saatlik ilk yüzüşünde diğer tekneyi yakaladığı gibi takımını da öne geçirdi.

 

“Biz Türkiye için yüzdük”

Çılgın Türkler takımı, Fransa'ya ilk ayak basan takım olurken,  4forBlue son yarım milde akıntı değişmelerini  çok iyi kullanıp 17 saat 52 dakikada yarışı ikinci olarak bitirdi. Cildiye Doktoru Sadiye Kuş, Eczacı Seda Kansuk, İnsan Kaynaklari yönetici Sinem Tüzer Biçer, Günışığı Ceren Cansızoğlu'nun kulaçları, 6 kişilik güçlü ekibi geçmeye yetmedi ama Manş'ta kazanan Türk kadını oldu. İki takım da "Biz Türkiye için yüzdük ve Türk kadınının Manş'ta gücünü gösterdik" diye konuştular.


“Fransa’ya ayak bastığımızda, güneş yeni doğuyordu” 

Üçüncü Kez  Manş'a gelen Çılgın Türkler Antrenörü Kamil Resa Alsaran, "Yüzme tarihimizde bir ilk oldu ve sadece kadın yüzücülerden oluşan  takımımız Manş'ı geçti. En kötü hava koşullarında yüzdük. Deniz çok dalgalıydı. Rüzgar çok üstümüze geldi. Hava 15.7, deniz ise 15.8 dereceydi. Soğuk suda gece çok yüzdük. Diğer rakip takımı da kutluyorum. Öğlen yüzmeye saat 13'de başladık. Sabaha karşı bitirdik. Bu nadiren olur. Fransa toprağına ayak bastığımızda güneş yeni doğmuştu" dedi.


YORUM YAP